Podléhá kázání autorskému právu?

Autor:
Publikováno:

Server České noviny uveřejnil dne 4.5.2008 informaci o boji Polské katolické církve proti plagiátorství nedělních kázání.

Rozvoj informačních technologií mění svět i na místech, kde by to většina lidí ani nečekala. Jedním z takových míst jsou i kazatelny křesťanských kostelů. V Polsku a nejen tam se začala šířit epidemie opisování kázání. Opisovat je z čeho: nejedno farní společenství na svých internetových stránkách zveřejňuje kromě jiného také text nedělního kázání. A takové hotové "dílko" pak láká nejednoho duchovního. Zejména ony "zoufalé kolegy sobotních večerů" a nocí...
Co by se asi stalo v české evangelické církvi, kdyby např. Synodní rada ČCE vydala podobné směrnice jako Římská církev v Polsku?

Není prostor k otevření podobné diskuze také v české evangelické církvi? Nesetkáváte se s tím, že z kazatelny zaznívají slova, která jste již někde slyšeli? A nebo Českým evangelickým duchovním způsobuje spíše problém za každou cenu nutného "autorského" kázání? A za "neautorské" se považuje již kázání na texty např. z ekumenického lekcionáře?

Polská církev bojuje proti kněžím, kteří opisují kázání

Komentáře